Chińskie zwyczaje ślubne

W związku z niedawnym zamążpójściem pracownicy naszego chińskiego działu, Anny Xie, chcielibyśmy przybliżyć Państwu kilka tradycyjnych chińskich zwyczajów ślubnych.

➡ CEREMONIA GUO DA LI (过大礼), to inaczej chińska ceremonia zaręczyn, w trakcie której rodzina pana młodego wręcza rodzinie panny młodej prezenty. W ten sposób pan młody okazuje szczerość swoich zamiarów, oraz składa obietnicę, że będzie opiekował się panną młodą przez resztę życia. Po ceremonii rodzina panny młodej wysyła do pana młodego podziękowania składające się z połowy otrzymanych prezentów, oraz innych pomyślnych przedmiotów. Według tradycji prezent dziękujący symbolizuje przyjęcie propozycji małżeństwa.

➡ W zależności od preferencji, uroczysta wymiana przysiąg może odbyć się w lokalnym urzędzie lub podczas kameralnej ceremonii, podczas której para staje przed rodzinnym ołtarzem, aby oddać szacunek przodkom. Niektóre pary decydują się także obecnie na ślub w stylu zachodnim z przejściem do ołtarza. Co ciekawe, w trakcie chińskiego ślubu nie podpisuje się aktu małżeństwa po złożeniu przysięgi. Czynność ta odbywa się wcześniej, w  urzędzie stanu cywilnego.

➡ W przeszłości w Chinach nie nosiło się białych strojów w dniu ślubu, ze względu na fakt, że biel była zarezerwowana na pogrzeby. Zgodnie z tradycją w dniu ślubu panna młoda powinna założyć czerwoną suknię, zwaną qipao, oraz zakryć twarz czerwonym welonem. Jednakże wraz z upływem czasu, chińskie wesela przejęły wiele elementów z zachodu. Obecnie wiele panien młodych w Chinach wybiera białe sukienki. W większości przypadków Panna Młoda nie zmienia sukni jeden raz ale dwa lub trzy razy podczas całej ceremonii.

➡ Bankiet weselny w Chinach to wystawne przyjęcie składające się z ośmiu dań, którego gospodarzami są rodzice pary młodej. Wieczorne menu składa się z symbolicznych potraw: danie rybne symbolizuje obfitość, pieczone prosię symbolizuje czystość panny młodej, danie drobiowe symbolizuje pokój i jedność, a słodki deser z nasion lotosu symbolizuje płodność. Pod koniec przyjęcia goście wnoszą hałaśliwy toast „yam seng”.Chińskie wesela dzieli się na okrągłe stoły ,przy każdym stole siedzi 10 osób. Nasi szefowie Anna Kubicka Yao i Jack Yao zrezygnowali z takiego przyjęcia ponieważ okazało się że podstawowa rodzina to 50 stolików …. Wesele na 500 osób jest jednak standardem .

​​ ➡ Standardowo goście wręczają młodej parze pieniądze w czerwonych kopertach. Czerwona koperta jest w Chinach nazywana „红包”, „hong bao” lub „利是”, „li shi”, co oznacza szczęście i pomyślność.

➡ Innym weselnym zwyczajem jest przechodzenie nad misą ogniową. Wierzy się, że pozwala to na odpędzenie złych duchów, a także symbolizuje szczęśliwe przyszłe wspólne życie młodej pary.

➡ Trzy dni po ślubie para odwiedza rodzinę panny młodej i jest witana przez nią małym bankietem. Ma to na celu zapewnienie rodziców panny młodej, że pan młody o nią dba, oraz że jest w dobrych rękach. 

 

Dzięki uprzejmości Anny ,naszej koleżanki z zespołu w Hangzhou, zamieszczamy zdjęcia z jej ślubu, który miał miejsce kilka dni temu.
Wielkie gratulacje Anny, życzymy dużo radości, miłości i szczęścia!

https://yaopengtrading.com/wp-content/uploads/2023/11/3-scaled.jpeg