Chiny globalnym liderem przemysłu stoczniowego
W 2023 roku Chinom po raz kolejny udało się utrzymać pozycję lidera na globalnym rynku stoczniowym, co więcej, wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie utrzymywał się w 2024 roku.
W 2023 roku Chinom po raz kolejny udało się utrzymać pozycję lidera na globalnym rynku stoczniowym, co więcej, wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie utrzymywał się w 2024 roku.
Dzięki dużemu wzrostowi zamówień, za którym poszła wzmożona produkcja, chińskie stocznie wykazały się w bieżącym roku dużą innowacyjnością, produktywnością i wydajnymi łańcuchami dostaw w porównaniu z zagraniczną konkurencją.
Same nowe zamówienia wzrosły o 63,8 procent, co w ujęciu rocznym daje około 64,85 miliona dwt (skrót ang. deadweight tons).
Według danych chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych pod koniec listopada zamówienia chińskiego przemysłu stoczniowego wyniosły 134,09 mln dwt, co oznacza wzrost o 29,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i stanowi 53,4 procentowy udział w tym segmencie globalnego rynku.
Firma stoczniowa China Merchants Jinling Shipyard Co, z siedzibą w Nanjing w prowincji Jiangsu, przekazała, że w tym roku dostarczyła swoim zagranicznym klientom kilka samochodowców o pojemności 7000 jednostek. Stocznia jest obecnie w trakcie budowy samochodowca o pojemności 9 400 jednostek, oraz opracowywania statków zdolnych do przewozu ponad 10 000 pojazdów.
Xu Lian, wiceprezes stoczni China Merchants Jinling Shipyard Co, przewiduje, że inteligentne statki będą przyszłością przemysłu stoczniowego. Inteligentne statki to takie, które mają autonomiczne sterowanie, zdalną obsługę i zdolność uczenia się. Są one zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji i wykonywania zadań w oparciu o zmiany środowiskowe i wymagania konkretnej operacji.
Ugruntowana pozycja lidera, nowe rekordy, oraz plany rozwoju potwierdzają, że Chiny to kraj o wielkim potencjalne, który dynamicznie się rozwija i pomimo licznych sukcesów, nie ustaje w swoich dążeniach do polepszenia jakości usług na wielu płaszczyznach. To właśnie dlatego warto podjąć współpracę z chińskimi producentami. Chiny zapewniają nie tylko korzystne ceny i stabilne łańcuchy dostaw, ale także dostęp do najświeższych innowacji na rynku.
Źródło: ChinaDaily.com.cn